450x300       450x300


Rozszerzona rzeczywistość (AR - augmented reality)

Jest to rozwiązanie łączące świat rzeczywisty ze światem generowanym komputerowo. Wykorzystuje się rzeczywisty obraz z dwóch kamer, na który nakładana jest, generowana w czasie rzeczywistym, grafika komputerowa 3D. Nie należy mieszać pojęć rozszerzonej rzeczywistości (AR) z wirtualną rzeczywistością (VR). Wirtualna rzeczywistość, w odróżnieniu od rozszerzonej rzeczywistości, nie pozwala na interakcję z rzeczywistym światem, lecz jedynie ze światem wirtualnym, stworzonym komputerowo.

Spawanie w rozszerzonej rzeczywistości realizowane jest przez symulator SOLDAMATIC hiszpańskiej firmy Seabery. Jest to jedyne urządzenie na rynku wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość (AR), a nie tak jak konkurencja, wirtualną rzeczywistość (VR). Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości pozwala na interakcję z prawdziwymi elementami spawalniczymi w celu zwiększenia realizmu i realizację prawdziwych ćwiczeń praktycznych.

W skład jednego kompletnego standardowego stanowiska SOLDAMATIC wchodzą:

Pracownie spawania w AR

  • komputer z panelem sterowania i oprogramowaniem,
  • przyłbica spawalnicza z ekranem i systemem kamer,
  • stojak na przykłady do spawania,
  • pięć przykładów do spawania z kodami QR,
  • uchwyty spawalnicze do metod MIG-MAG, TIG, spawania elektrodą otuloną,
  • dwie elektrody,
  • rękawice do spawania,
  • inne dodatkowe wyposażenie w opcji (stół spawalniczy, telewizor 43″ ze stojakiem).

Uchwyty spawalnicze i przyłbica SOLDAMATICa są prawdziwe, nie są replikami. To sprawia, że spawając na SOLDAMATICu ćwiczona jest również pamięć mięśniowa, która poprawia umiejętności spawacza przy rzeczywistym spawaniu. Panel sterowania na spawarce SOLDAMATIC również jest taki, jak na prawdziwej spawarce.

Symulator spawania SOLDAMATIC umożliwia znaczne ograniczenie kosztów szkolenia z uwagi na brak konieczności budowania specjalnego pomieszczenia z odciągiem spalin oraz niskie zużycie energii elektrycznej, takiego jak w przypadku komputera PC. Wydatki związane z zakupem materiałów eksploatacyjnych, gazów technicznych czy odzieży ochronnej mogą zostać zredukowane do zera. System ten jest również w 100% bezpieczny w obsłudze, co dla mało doświadczonego spawacza jest ważne, ponieważ pozwala na szybsze nabranie pewności i pozbycie się strachu przed realnym spawaniem. Idąc w kierunku „zielonego ładu”, SOLDAMATIC ogranicza w znaczący sposób emisję zanieczyszczeń spawalniczych w porównaniu do tradycyjnego procesu szkolenia spawania.

Należy podkreślić, że szkolenie za pomocą SOLDAMATICa nie ma całkowicie zastąpić tradycyjnego szkolenia spawania, lecz je uzupełnić. Szkolenie według tej wizji powinno składać się z części ćwiczeniowej na SOLDAMATICu, a następnie części dopełniającej na realnej spawarce.

W sprawie informacji dotyczących ceny symulatora prosimy o kontakt e-mail lub telefoniczny. 


ZAŁĄCZNIKI

Expert CNC-FMS      Expert CNC-FMS
Broszura SOLDAMATIC      SOLDAMATIC -
realizacje na świecie

ZDJĘCIA

(Kliknij na zdjęciu aby je powiększyć)


FILMY

 
 
Rozwiązanie SOLDAMATIC   Prezentacja SOLDAMATIC IE 4.0   SOLDAMATIC IE 4.0
- ćwiczenie demonstracyjne